سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام این نکته که اگر 10 درصد از یارانه ها کم شود، مشکلات آموزش و پرورش حل می شود، به بدهی آموزش و پرورش به فرهنگیان اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش هر سال بدهی داشته است و از سال 88 به فرهنگیان بدهی دارد.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگیان پرس، سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست علمی نقد و بررسی مسائل آموزش و پرورش با عنوان بودجه ۹۸ آموزش و پرورش که در حسینیه شهید همت برگزار شد گفت: همه مدارس استاندارد در اختیار «از ما بهتران» است و بهترین مدارس هر منطقه در اختیار مدارس خاص است.

به گفته او مجلس نمی تواند بحث بودجه را تغییر دهد و یک ریال را هم بخواهد به دولت بار مالی تحمیل کند، اصل ۷۵ می شود و تنها می تواند از یک بخش بردارد و به بخش دیگر اضافه کند اما از کجا بردارد و به کجا اضافه کند.

میرزاده به نوع رابطه نمایندگان پارلمانی وزارت آموزش و پرورش با مجلس انتقاد کرد و گفت: هر وزارتخانه متولی دارد، نماینده پارلمانی دارد و شاید صدها برابر بیش از آموزش و پرورش با نماینده ها ارتباط دارند؛ برخی دستگاه ها یک هفته در مجلس هستند و با کیفیت کار می کنند و ضمن اینکه تمام عواملشان در استان ها بسیج می شوند.

ما در هفته معلم اعلام می کنیم که معلمی شغل انبیاست که انقدر به آسمان می بریم که فراموش می کنیم معلم نان و غذا هم لازم دارد و خانواده دارد یعنی خودمان، خود را تجلیل می کنیم و هفته معلم را گرامی می داریم ولی آنجایی که باید بسیج بشویم، کم می آوریم ضمن اینکه در بحث کارشناسی هم کم می آوریم و می خواهیم با کلی گویی و شعر و شاعری، به نتیجه برسیم.

 

اعلام تعداد نیروهای مازاد فرهنگیان معضل تخصیص بودجه

میرزاده افزود: سازمان برنامه و بودجه با عدد و ارقام کار دارد؛ از سوی دیگر می گوییم آموزش و پرورش ۵۰ هزار نیروی مازاد دارد و آنها ضرب و تقسیم می کنند و می گویند بودجه تان زیاد هم هست.

تا زمانی که آموزش و پرورش خودش نخواهد مشکل را حل کند، مشکلش حل نمی شود. با این دغدغه و مشکلات اگر منتظر بشویم که معجزه در بودجه آموزش و پرورش اتفاق بیفتد، نخواهد افتاد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: فقط مدیر مدرسه به بخشنامه های تکراری، موازی و هزینه بر بخواهد پاسخ دهد، وقت کم می آورد و روز به روز تشکیلات بزرگتر می شود. دولت بزرگ است و به غیر بزرگ بودن، بروکراسی اداری طولانی است.

یک معلم به راحتی جواب نامه اش را نمی گیرد زیرا به صد جا مربوط است و بخشنامه های موازی و ضد و نقیض زیاد است.

 

از سال ۸۸ به فرهنگیان بدهی داریم

میرزاده افزود: با کوچک سازی و تفویض اختیار باید مشکلات را حل کرد و از آن طرف دولت تکلیف خود را روشن کند.

آموزش و پرورش یا مهم است یا مهم نیست. اگر اولویت وجود داشته باشد، با همین تحریم ها و مشکلات می توان اقدام کرد و اگر ۱۰ درصد از یارانه ها کم شود، مشکلات آموزش و پرورش حل می شود.

وی به بدهی آموزش و پرورش به فرهنگیان اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش هر سال بدهی داشته است و از سال ۸۸ به فرهنگیان بدهی دارد.

 

ناشران کتب کنکور متحد بودند اما فرهنگیان نه

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در قضیه کنکور می‌دانید چه کشیدیم و هیچ فریادرسی از فرهنگیان نداشتیم؛ آن گروهی که ۱۰ درصد کشور هم نیستند آنقدر متحد بودند که چه راحت جلوی رئیس‌جمهور را گرفتند و نگذاشتند، مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش برای تیزهوشان را امضا کند.

 

بی عرضگی مسئولان، عامل اصلی آتش سوزی مدرسه زاهدان

وی به حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان اشاره کرد و افزود: ۴ دانش‌آموز به دلیل بی عرضگی مسؤولان مدرسه و ناحیه ۲ زاهدان در آتش سوختند.

میرزاده گفت: همه مدارس استاندارد در اختیار «از ما بهتران» است و بهترین مدارس هر منطقه در اختیار مدارس خاص است.

وی به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره و افزود: بگذارید با صراحت بگویم؛ سند تحول آسمانی است و آرزو‌هایی را مطرح می‌کند که برای آموزش و پرورش داریم اما باید کاربردی صحبت کنیم؛ شما فرهنگیان به ما بگویید برای اجرای ۵ یا ۱۰ درصد آن چه اقداماتی لازم است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره مطرح شدن دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران آموزش و پرورش گفت: انتخاب مدیران مدارس می‌تواند با انتخابات باشد و هیچ نماینده‌ای دخالت نمی‌کند.

  • نویسنده : خبرنگار فرهنگیان پرس
  • منبع خبر : فارس