با آنکه ورزش شنا یکی از مفرح ترین ورزش هاست اما هستند کسانی که به دلیل آسیب هایی که بعد از شنا در استخر دچار آن شده اند دیگر رغبتی برای ورود به استخر ندارند. حال که هوا کم کم گرم می شود و فصل شنا در استخر و رودخانه ها آغاز، در گفتگو با یک پزشک، بایدها و نبایدهای شنا در استخر را مرور می کنیم.

فرهنگیان پرس؛ مهدیه سادات شاهمرادی: با شروع تابستان و آغاز فصل گرما استفاده از استخرها و ورزش های آبی بیشتر می شود و بسیاری از خانواده ها شنا را در برنامه های ثابت اوقات فراغت خود و کودکانشان قرار می دهند اما گاهی این نگرانی پیش می آید که آیا ممکن است پس از استفاده از استخر دچار بیماری شوند؟ دکتر سید مسعود داوودی، عضو هیئت علمی علوم پزشکی بقیه الله و متخصص مو و زیبایی از بیماریهای ناشی از استخر و راه های پیشگیری و درمان آن ها می­گوید.

 

ضد عفونی با ازون و کلر

در انتخاب استخرتان دقت کنید چرا که مهمترین نکته درمورد استخرها ضد عفونی کردن آب است. ضدعفونی به چندین روش انجام می شود که یکی از این روش ها، روش قدیمی استفاده از کلر و یا قرص های کلر است.

روش های جدیدتر ضدعفونی و آلودگی زدایی آب توسط ازون است اما به دلیل گران بودن و غیر صرفه بودن برخی استخرها از ضدعفونی کننده های ارزانتری مانند وایتکس یا مواد مشابه آن استفاده می کنند. البته این موضوع نگران کننده نیست چون آلودگی زدایی با وایتکس هم امکان پذیر است اما بعضی اوقات این مواد می توانند ناراحتی های پوستی ایجاد کنند. اگر پوست حساسی دارید ممکن است که در اثر شنا در این آبها دچار دردسر شوید. مشکلات پوستی و خارش و اگزما از پیامدهایی شنا در این آبها برای افراد حساس است.

ضد عفونی آب استخر با اوزون باعث می شود تا حساسیت های تنفسی و پوستی احتمالی برای شناگران کمتر شود. در این روش ضدعفونی،‌ آب خیلی سبک تر از روش ضدعفونی با کلر می شود و مشکلات مخاطی احتمالی در شناگر به حداقل خود می رسد. بنابراین افراد حساس بایستی استخرهایی را انتخاب کنند که با روشهای مدرن ضد عفونی می شوند.

 

دمپایی یادت نره

رعایت بهداشت در محوطه اطراف استخر که رفت و آمد افراد انجام می شود ضروری است چرا که مکان مستعدی برای انتقال بیماریهای میکروبی و قارچی و ویروسی محسوب می شود.

بیماری های ویروسی یکی از شایع ترین مشکلات استخر است که معمولا از طریق کف پا منتقل می شود. شانس بروز بیماریهای زردزخم و یا عفونت های قارچی و ویروس زگیل در محیط های مرطوب اطراف استخر بیشتر است. بنابراین توصیه می شود حتی المقدور از دمپایی شخصی در محیط اطراف استخر استفاده کرده و تا لبه ورودی آب این صندلها را به پا داشته باشید و به هیچ عنوان پا برهنه و خیس در این محیط ها قدم نزنید تا باعث انتقال میکروب به خود و دیگران نشوید.

اگر مشکلات پوستی،‌ ویروسی دارید و امکان انتقال بیماری تان به دیگران وجود دارد تا درمان کامل بیماریتان از رفتن به استخر جلوگیری کنید تا باعث انتقال بیماری به دیگران نشوید و اگر مشکل خاصی هم ندارید نکات بهداشتی را رعایت کنند تا بیمار نشوید.

 

 

لباس خیس، دوست قارچها

مهمترین عفونت های مشهور قابل انتقال در محیط های مرطوب عفونت های قارچی و میکروبی است چون محیط مرطوب اطراف استخر محل مناسبی برای رشد و نمو قارچ و میکروب است . قارچ ها و میکروب ها، کناره های استخر و دیوارهای شکسته را دوست دارند پس مواظب باشید تا بدنتان به دیواره های اتاق دوش و دیواره های اطراف استخر تماس پیدا نکند.

لباسهایتان را حتما در کمد قرار دهید و مواظب باشید تا لباسهایتان هم با در و دیوار تماس حاصل نکند چون خود لباسها هم می توانند باعث انتقال عفونت شوند.

 

قارچ کشی با آفتاب

نکته ای که ممکن است گاهی ناخواسته اتفاق بیافتد ماندن لباسهای خیس در ساک یا کیسه ورزشی است که خود می تواند کانونی برای رشد و نمو قارچ شده و شخص بعد از استفاده از اینها دچار بیماریهای پوستی و قارچی شود.

برای قارچ کشی لباس و البسه لازم است تا حتما از آفتاب استفاده شود. اگر در محیط داخل آپارتمان زندگی می کنید باز هم تلاش کنید تا در محیط آفتابی لباسها را خشک نمایید. ضمن اینکه از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید و به هیچ عنوان حوله و مایو کسی را امانت نگیرید.

 

استخر روباز بهتر است یا پوشیده؟

بسیاری افراد سوال می کنند که استخر سرپوشیده مناسب تر است یا استخر روباز. باید بدانیم که استفاده از هر کدام از این دو نوع استخر، مزایا و معایبی دارند.

در استخرهای روباز آفتاب مستقیما به پوست خیس می خورد و همین تابش مستقیم خورشید می تواند در کوتاه مدت باعث تاول و آفتاب سوختگی و در دراز مدت باعث لکه ها و تغییرات رنگی در پوست شود. این تابش مستقیم در دراز مدت در بعضی افراد می تواند حتی منجر به سرطان پوست شود . بنابراین استخر سرپوشیده از جهت پرهیز از آفتاب بهتر است.

اما همین استخرهای روباز محاسنی نسبت به استخرهای بسته دارد؛ محیط اطراف استخرهای روباز معمولا به دلیل تابش خورشید ضدعفونی تر و بهداشتی تر از استخرهای سربسته است.

 

درمان قارچ و میکروب

با رعایت نکات ذکر شده،‌امکان بیماری بسیار پایین است اما در صورت ابتلا به بیماری های قارچی خفیف،‌ از داروهای موضعی و مالیدنی استفاده کنید ولی در صورت اگزمای شدید بر اثر قارچ ، داروی خوراکی نیز تجویز می شود.

در عفونت های میکروبی که راه انتقال آنها نیز مانند عفونت های قارچی، تماس بدن و لباس به در و دیوار آلوده و استفاده از حوله مشترک است، پمادهای مالیدنی و پمادهای آنتی بیوتیک و چرک خشک کن موضعی می توان مشکل را حل کند. البته گاهی در صورت لزوم، آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می شود.

 

زگیل را جدی بگیر

یکی از مشکلات شایعی که شناگران ممکن است با آن روبرو شوند زگیل های کف پا است. درست است که ممکن است زگیل های کف پا گاهی راحت و خود بخود خوب شوند اما یکی از سخت ترین موارد درمان زگیل ها، ‌نوعی از آنهاست که بیشتر در استفاده کنندگان از استخر دیده می شود که گاهی جلسات متعددی برای درمان این زگیل ها صرف می شود. برای درمان زگیل ها در مرحله اول ترجیح بر استفاده از پمادهای موضعی است ولی در مواردی که پزشکان موفق به درمان آن نمی شوند از روشهای سرما درمانی و گرما درمانی و حتی لیزر استفاده می کنند.

 

 

بیماری در کمین کودکان و کهنسالان

در هر سنی امکان ابتلا به بیماری های واگیر دار هست اما در کودکان و سالمندان به دلیل داشتن بدنی ضعیف تر امکان ابتلا بیشتر است. از طرف دیگر خانمها چون موهای بلندتری داشته و آلودگی زدایی موهای سرشان مشکل تر از مردان است بیشتر دچار مشکل می شوند؛ بنابراین پیشنهاد می شود تا خانمها حتما از کلاه های مخصوص شنا استفاده کنند تا نه آلودگی به خودشان منتقل شود و نه آن را به دیگرانمنتقل کنند.

 

مراقب موهایت باش

شانس بروز بیماری های قارچی سر در سنین بالا کم است اما کودکان بسیار مستعدند که بیماری های قارچی سر را به هم انتقال دهند. در کودکان تا سنین دبستان شانس عفونت های قارچی سر هست اما در بزرگسالان آسیبی که کلر و مواد ضد عفونی کننده به مو می زند جدی است.

مهمترین دغدغه ای که در مورد استخر وجود دارد آثاری است که روی مو می­گذارد و باعث می شود تا رنگ و خصوصیت طبیعی مو دچار تغییر شود . گاهی موها در اثر کثرت تماس با آب کلر تا حدودی رنگ طبیعی شان تغییر می کند و گاه کمی خشن تر و در برخی مواقع کدر و مات می شوند؛ بنابراین شامپو زدن پس از شنا به شدت توصیه می شود.

 

دوش فراموش نشه

و در نهایت باید گفت برای رفع هرگونه نگرانی لازم است تا نکات بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنید. دوش گرفتن پس از استخر ضروری است چون باعث می شود مواد اضافی روی پوست باقی نمانده و باعث آلودگی پوستی نشود.

 

  • نویسنده : مهدیه سادات شاهمرادی
  • منبع خبر : فرهنگیان پرس