فرهنگیان پرس: محبوبیت و توان مالی که اکنون ستارگان و چهره‌های شناخته‌شده دارند ناشی از اعتمادی است که از سوی مردم در اختیار آنها گذاشته است و حالا انتظار می‌رود که آنها به کمک مردم بیایند تا محبوبیت خود را حفظ کنند.

دکتر مجید ابهری/ آسیب شناس و مدرس دانشگاه: انجام امور خیر بر اساس باورهای دینی و اجتماعی در اولویت فعالیت­های اجتماعی فردی و گروهی قرار دارد بنابراین در صورت بروز برخی حوادث طبیعی و سوانح غیر مترقبه، مردم به دلیل داشتن احساس مسئولیت اجتماعی با تمام قدرت وارد میدان شده و کمک مادی، معنوی، تحصیلی و شغلی می‌کنند.

این­بار نیز با ورود کرونا ویروس و با توجه به خطرناک بودن و شیوع سریع و مرگ آفرین بودن آن، باز هم مردم همیاری کردند اما متاسفانه اقشاری که انتظار می­رفت تا کمک بیشتری کنند، نخواستند و یا نتوانسته‌اند که کمک کنند.

در تمام دنیا، به‌جز دولت و نهادهای مسئول که جایگاه اجرایی دارند افراد دیگری هم هستند که می‌توانند در کنار دولت‌ها کمک کنند در بسیاری از کشورها افراد نام‌آور و به‌اصطلاح سلبریتی ها، گاهی پرقدرت‌تر از نهادهای دولتی و اجرایی عمل می‌کنند بااین‌وجود در کشور ما چهره‌ها و هنرپیشه‌ها و ورزشکاران تاکنون اقدام موثری انجام نداده‌اند.

آنچه دراخبار سایر کشورها مشاهده می‌شود کمک های قابل توجه این قشر از جامعه در کشورهای دیگر است. براساس این اخبار، هنرپیشه‌ها، خوانندگان و ورزشکاران خارجی با وجود آنکه مقید به بسیاری از مناسبات و چارچوب های اخلاقی عرفی نیستند اما در این بحران فراگیر گسترش کرونا ویروس، در امر خیر کمک‌رسانی پیش قدم شده و مبالغ قابل توجهی را در اختیار نهادهای امدادی قرار دادند. حتی برخی از آنها کارخانه خود را نیز وقف تولید اقلام ضد عفونی کرده­اند.

بااین‌وجود در کشور ما سلبریتی ها کمک قابل توجهی نداشتند. آنها نه تنها در ایام شیوع ویروس کرونا کمک نکردند بلکه گفته می­شود در قبال اجرای برنامه‌ها نیز دستمزدهای قابل توجهی گرفته­اند. نمونه آن را می‌توان در کنسرت­های آنلاینی مشاهده کرد که یکی از حامیانش شهرداری تهران بود درحالی‌که شهرداری می توانست این مبلغ را خرج کمک به اقشار کم‌درآمد و ناتوان شهر کند.

متاسفانه گفته می‌شود بعضی از ورزشکاران و هنرمندان به خاطر مسائل پیش آمده در دوران زلزله نخواستند یا نتوانستند وارد عرصه کمک‌رسانی شوند درحالی‌که این استدلال نیز اشتباه است زیرا کمک کردن باید به­خاطر خدا و مردم باشد.

نباید فراموش کنیم که محبوبیت و توان مالی که اکنون ستارگان و چهره‌های شناخته‌شده دارند ناشی از اعتمادی است که از سوی مردم در اختیار آنها گذاشته است و حالا انتظار می‌رود که آنها به کمک مردم بیایند تا محبوبیت خود را حفظ کرده و الگویی برای جوانان و جامعه شوند.

  • نویسنده : دکتر مجید ابهری/ آسیب شناس و مدرس دانشگاه
  • منبع خبر : فرهنگیان پرس