رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش گفت: والدین برای اطلاع از وضعیت حضور دانش آموزان در مدارس با مدیران مدارس در تماس باشند اما روز ۱۵ شهریور تمام مدارس کشور باز است.

به گزارش فرهنگیان پرس، علی باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش در برنامه خبری شبکه دو سیما درباره آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در روز ۱۵ شهریور گفت: از ۱۵ شهریور تمام مدارس کشور باز است و کلاس‌ها دایر است. قاعدتاً اینگونه است که دانش آموزان قبل از حضور در مدارس از طریق کانال‌های ارتباطی که خودشان یا والدین با مدارس دارند و از طریق تماس تلفنی با مدیر مدارس می‌توانند مطلع باشند.

وی درباره وضعیت حضور دانش آموزان در مناطق مختلف بیان کرد: حدود ۳۵ درصد مدارس کشور جمعیت زیر ۳۵ نفر دارد و آنجا وسعت کلاس و مساحت کلاس به گونه‌ای است که فاصله گذاری در آن اجرا می‌شود. حدود ۴۳ درصد زیر جمعیت ۵۰ نفر دارند و انجاها مشکلی نداریم. حدود ۶۲ درصد مدارس کشور زیر ۱۰۰ نفر جمعیت دارند. بعد مسافت بین خانه و مدرسه هم به گونه مناسبی است و موارد بهداشتی دیگر مثل تهویه هوا و همه قواعد مثل کم کردن ساعت کلاس و… رعایت شده است تا نگرانی خانواده‌ها کم شود.

باقرزاده اظهار کرد: تمام دانش آموزان تقریباً ثبت نام انجام دادند و کتاب‌ها را گرفته‌اند و تمام مدارس در تمام شبکه‌های مختلف کانال‌های اطلاع رسانی دارند و رابطه غیرحضوری خانواده و مدارس برقرار است با این‌همه شنبه والدین قبل از حرکت بچه‌ها به سمت مدرسه اگر از طریق کانال‌های اطلاع رسانی مدرسه از وضعیت مدرسه مطلع نبودند می‌توانند با معلم مدرسه یا مدیر یا هر کدام از کادر مدرسه که در ارتباط هستند تماس بگیرند و کسب اطلاع کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که شیوه نامه‌هایی که به مدارس ابلاغ شده است آیا کامل است و ضمانت اجرایی دارد، گفت: قواعدی که گذاشتیم شامل ضدعفونی و بهداشتی کردن محیط مدرسه است و در تمام مدارس اجرا می‌شود. سال گذشته سرانه بهداشتی قابل ملاحظه‌ای به مدارس داده شده و سرانه جدید هم ابلاغ شده و با اطلاعی که از مدارس داریم نشان می‌دهد این آمادگی در تمام مدارس وجود دارد که پروتکل‌ها را رعایت کنند.

باقرزاده ادامه داد: والدین بدانند که در ایام خرداد و تیر حدود ۸۰۰ هزار دانش آموز در پایه دوازدهم و حدود یک میلیون دانش اموز در پایه نهم بین ۱۰ تا ۲۱ روز به مدرسه رفتند و هیچ گزارشی نداشتیم که پروتکلی رعایت نشده باشد. آزمون‌های سمپاد و… هم با همین پروتکل برگزار شد.

رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش درباره شیوه حضور دانش آموزان در مدراس بیان کرد. مدل‌ها با هم متفاوت است. ممکن است یک مدرسه‌ای دانش آموزان را زوج و فرد کند یا روش دیگری انتخاب کند. ما این را به عهده شورای مدارس گذاشتیم تا بنا به اقتضای مساحت مدرسه و تعداد دانش آموزان و وضعیت تهویه کلاس و مسافت منزل تا مدرسه و… و حتی در نظر گرفتن این نکات که کدام دانش آموزان دسترسی کمتری به روش‌های دیگر آموزش از جمله شبکه شاد یا آموزش تلویزیونی و… دارند، بچه‌ها را دسته بندی کنند.

وی درباره رونمایی از نسخه جدید اپلیکیشن شاد گفت: تجربه سال گذشته نشان می‌دهد که شاد حداقل‌ها را داشته اما الان همه ابزارها را دارد. روش کار بسیار ساده است اما سرویس‌های جدید و متنوعی به آن اضافه شده است. امروز رونمایی شد و نزدیک به یک میلیون بار دانلود شده است و تا آخر وقت امشب در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد. ان شالله با یک شیب ملایم ظرف چند روز آینده همه متصل می‌شوند به این شبکه. در عین حال ضبط و پخش برنامه‌ها از تلویزیون نیز برای هر روز هفته مشخص است. برخی استان‌ها هم تجارب استانی دارند و برخی مدارس هم ممکن است سامانه‌های اختصاصی خود را نیز دارند.

  • منبع خبر : مهر