نماینده چین در سازمان ملل در بیانیه ای از طرف ۲۶ کشور سازمان ملل از جمله ایران به مجمع عمومی سازمان ملل، از تاثیر اقدامات قهری و یک جانبه مانند اعمال تحریم ها بر کنترل بیماری همه‌گیر کرونا انتقاد کرد و خوستار لغو تحریم ها شد.

به گزارش فرهنگیان پرس، ژانگ جون نماینده چین در سازمان ملل روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک از طرف ۲۶ کشور عضو سازمان ملل به مجمع عمومی سازمان ملل از آمریکا و کشورهای غربی به خاطر نقض حقوق بشر انتقاد کرده و ضمن درخواست برای لغو کامل و فوری تحریم های یک جانبه،  از وجود تبعیض نژادی نهادینه شده ابراز نگرانی کرد. 
نماینده چین این بیانیه را از طرف کشوهای آنگولا،  آنتیگوا و باربودا،  بلاروس، بروندی،  کامبوج، کامرون،  چین،  کوبا،  کره شمالی، گینه استوایی،  اریتریا، ایران، لائوس،  میانمار، نامیبیا، نیکاراگوئه، پاکستان،  فلسطین،  روسیه، سنت وینست و گرنادیس،  سودان جنوبی،  سودان، سورینام،  سوریه،  ونزوئلا و زیمباوه ارائه کرد. 
جون در این بیانیه با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا اظهار کرد: کووید-۱۹ به اثر گذاشتن بر تمامی کشورها و به ویژه کشورهای در حال توسعه ادامه می دهد. واکنش به کووید-۱۹ و بازپروری از آن مستلزم انسجام و همکاری جهانی است. اگرچه هنوز شاهد انجام دادن اقداماتی قهری و یک جانبه هستیم که با هدف و اصول منشور سازمان ملل، قوانین بین المللی،  چندجانبه گرایی و هنجارهای بنیادین روابط بین‌الملل مغایرت دارد. 
او علاوه بر این گفت: اقدامات قهری یک جانبه تاثیری غیرقابل انکار بر حقوق بشر دارند،  چراکه مانع درک کامل توسعه اجتماعی و اقتصادی شده و از رفاه جمعیت به ویژه زنان، کودکان،  نوجوانان،  افراد سالخوره و دارای معلولیت در کشورهای آسیب دیده از این بیماری ممانعت می کند. 
نماینده چین در ادامه گفت: اقدامات یک جانبه قهری موجب کارشکنی در دست یافتن به حقوق سلامت شده و دست یابی به دارو و تجهیزات و فناوری پزشکی را دشوار می سازد.  این واقعا در موقعیت شیوع کووید-۱۹ مرتبط است. مقامات ارشد سازمان ملل و جامعه بین المللی به تاثیر منفی این اقدامات پی برده اند. 
خاطرنشان می‌شود که وزارت امور خارجه آمریکا ۹ ماه جاری (مهر) از تحریم ۱۷ فرد و نهاد مرتبط با سوریه خبر داد. 
وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد؛  تحریم‌ها تا زمانی که دولت سوریه خشونت را کنار نگذارد، ادامه خواهند داشت. 
در همین ارتباط،  «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: شماری از افراد مرتبط با ارتش و دولت سوریه و شماری تاجر و تعدادی شرکت که از درگیری در سوریه نفع می‌برند را تحریم کردیم.  
در همین حال پیش‌تر «گیر پیترسون»  فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه درباره تحریم‌های آمریکا علیه دمشق، گفته بود: تحریم‌های یکجانبه تحمیلی علیه سوریه، چالشی برای تأمین مواد غذایی و بهداشتی مورد نیاز این کشور است. 
نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹ قانون سزار را تصویب کردند و دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده نیز آن را ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و این قانون ۲۸ خرداد/۱۸ ژوئن به اجرا گذاشته شد. 
به دنبال اجرای این قانون، دولت آمریکا ۳۹ شخصیت سوری از جمله رییس جمهوری سوریه و همسرش را به دلایل واهی تحریم کرد و همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند، مشمول این قانون ‌است. 

  • منبع خبر : ایسنا